fbpx

Mi az a rák?

2014 július 30
2793 megtekintés    
  • Mi az a rák? Hogyan jön létre? Mi lehet az értelme? Milyen rákos elváltozásokat ismerünk? Miért nem áttét az áttét. A megbetegedések biológiai programjainak fejlődéstörténeti értelmezése. Mi az ún. betegség? Hogyan jön létre? Hogyan alakul ki? Milyen életveszélyes komplikációk lehetnek egy megbetegedés, rákos elváltozás során? Mitől jóindulatú vagy rosszindulatú egy rákos elváltozás? Mik a leggyakoribb metasztázisnak vélt tünetek?

    A rákbetegségek közös jellemzője a szabályozatlan sejtszaporulat, a biológiai szövetekbe való betörési képesség. Ez utóbbi tulajdonságuk történhet invázióval és áttétképzéssel is. Ezt a kontrollálatlan növekedést olyan DNS-hibák, genetikai mutációk okozzák, melyek a sejtciklus szabályozásában vesznek részt.

    Általában több ilyen mutációra van szükség a daganat kialakulásához. Néhány ilyen hibát kemikáliák, fizikai hatások okoznak, mások öröklődnek vagy éppen spontán jelennek meg. Azaz genetikus és környezeti tényezők együttesen vezethetnek eltorzult növekedési szabályozáshoz.

    A rák számos tünetet okozhat, melyek attól függően alakulnak ki, hogy a daganat hol helyezkedik el, milyen a karaktere és van-e áttétképzés. Akár fájdalmatlan is lehet. A diagnózishoz általában szükség van a patológus szövettani vizsgálatára, a laboratóriumi eredményekre és a klinikai megfigyelésekre egyaránt. A patológus a mintát biopsziával vagy műtét során veszi le. A diagnózis után a rákos betegségeket leggyakrabban kemoterápiával, sugárkezeléssel vagy sebészeti beavatkozással kezelik. Az orvostudománynak a rákos daganatokkal foglalkozó ágát onkológiának nevezzük.

    Kezelés nélkül a rák gyakran halálhoz vezet. A rák igazából a legutóbbi időszak betegsége, a fejlett országok egyik vezető haláloka. A legtöbb rák kezelhető, sok közülük teljesen gyógyítható, amennyiben kezelése időben megkezdődik. A rák több formája olyan környezeti tényezőkkel van összefüggésben, mint a dohányzás, az alkoholizmus hatása a szervezetre vagy egyes vírusok. Ezek egy része könnyedén elkerülhető, ezért a világ közegészségügyi és oltási programjai igen fontosak.

    Ráktípusok

    Az egyes rák típusokat osztályozhatjuk aszerint, hogy honnan erednek, azaz milyen fejlődéstani sejtcsoportból származnak; hol helyezkednek el stb.

    Benignus (jóindulatú) tumorok osztályozása

    •     adenoma: mirigyes szerkezetű vagy mirigyes eredetű
    •     papilloma: hámfedte terület ujjszerű kiemelkedése
    •     polyp: nyálkahártya terület makroszkóposan is látható szövetszaporulata
    •     cystadenoma: üreges szerkezetű szövetproliferáció.

     

    Kiindulási sejt elhelyezkedése alapján


        * karcinóma epiteliális sejtből indul. Ebbe a csoportba tartoznak a leggyakoribb megbetegedések, például: a mell, a prosztata, a tüdő, a vastagbél, a bőr, az emésztőrendszer vagy a mirigyek rákjai.
        * leukémia a csontvelői őssejtekből indul,
        * limfóma a nyirokcsomó betegsége,
        * melanóma a melanocitákból,
        * szarkóma a kötőszövetekből,
        * teratóma a magzati sejtekből,
        * glióma az agy sejtjeiből indul ki,
        * szeminóma a here daganata.


    A rosszindulatú daganatokat általában úgy nevezik el, hogy az érintett testrész latin vagy görög neve után csatolják a fenti kategóriák egyikét. Például, a rosszindulatú májdaganat elnevezése hepatokarcinóma; a zsírsejtek rosszindulatú daganata pedig liposzarkóma.

    A jóindulatú daganatok általában az -oma toldalékkal kerülnek elnevezésre. Például az anyaméh simaizmának jóindulatú daganata a leiomyoma. Ez a névszabály azonban nem tökéletes, mivel több rosszindulatú tumor elnevezése is tartalmazza ezt a toldalékot: például neuroblasztóma, limfóma vagy melanóma.

    Egyedi látogatók

    MaMa28
    TegnapTegnap39
    E-hétenE-héten28

    Időjós

    Hőtérkép

    Névnap

    2024. október 14. hétfő
    Helén, Heléna

    Holnap
    Teréz, Terézia
    napja lesz.
    Fel
    Honlapunk cookie-kat használ annak érdekében, hogy az Ön számára a legjobb böngészési élményt nyújtsa. A webhely használatával elfogadja a cookie-k használatát. Bővebben…