"A kijárási tilalmat azonnal be kell szüntetni" - áll a bíróság közleményében, hangsúlyozva, hogy a holland kormány visszaél a hatáskörével, különösen megsértve a mozgás és a gyülekezés szabadságát . A világjárvány kijárási tilalmat azonnal meg kell változtatni - közölte a kormány, amely egy hetek óta tartó heves, dühös lakossági tiltakozás után következett be, amely úgy tűnik, hogy egyhangúlag elutasította azt.
A hivatalos bírósági nyilatkozatban Hága úgy ítélte meg, hogy a COVID-19 vészhelyzet alapján a polgári hatóság rendkívüli hatásköreiről szóló törvény nemzeti kijárási tilalom bevezetésére való hivatkozása nem indokolt. A törvény lehetővé teszi a kormány számára, hogy kijátssza a szokásos törvényhozási csatornákat a kijárási tilalom bevezetése érdekében "nagyon sürgős és kivételes körülmények között".
" A kijárási tilalom a szabad mozgáshoz és a magánélethez való jog messzemenő megsértése, és (közvetve) korlátozza többek között a gyülekezés és a tüntetés szabadságához való jogot " - közölte a hágai bíróság .
"Az előzetes segítségnyújtási bíró úgy döntött, hogy a kijárási tilalom bevezetése nem jár azzal a különleges sürgősséggel, amely szükséges a [cselekmény] felhasználásához" - mondta Hága. Az egyik kiemelt kérdés az, hogy a kormánynak rengeteg ideje volt megvitatni és megfontolni az ilyen kijárási tilalmat a normális jogalkotási folyamat során, így a döntés szerint "e törvény használata kijárási tilalom bevezetésére nem jogos" .
Hollandia kijárási tilalma a leg-drakonikusabbak közé tartozott Európában és a világon. Míg a pandémia korai szakaszában, az első lezárási hullám idején számos ország vezetett be ilyen kijárási tilalmat, január 23-a óta holland állampolgárokat rendeltek el, hogy este 9 és 4 óra 30 perc között otthon maradjanak , ami pedig szigorú bírságokat von maga után. Március 2-ig kellett érvényben lennie.
Míg voltak "kivételek" az orvosi vészhelyzetek vagy az "elengedhetetlennek" ítélt munkák esetében, a holland állampolgárok nagyrészt felháborodtak, és több éjszakai tiltakozással és garázdasággal fejezték ki csalódottságukat, ami több száz letartóztatást eredményezett.
A hágai per döntését a Vírus Igazság Alapítvány indította, amelynek célja a kijárási tilalom megsemmisítése volt, mivel ez megsértette az állampolgári jogokat és a nemzeti alkotmányt.
Eközben az elkövetkező folyamatos jogi harc jele ... mert a "tudomány"
A Vírus Igazság Alapítvány a honlapján megjegyezte: "Küzdünk egy demokratikus alkotmányos állam megőrzéséért, amelyben gyermekeinknek még mindig lehetőségük van arra, hogy szabadságukban fejlesszék magukat, és saját meggyőződésükkel és véleményükkel élhessenek életet." A döntést nagy győzelemként üdvözli.
Fontos, hogy ez volt az első ilyen kijárási tilalom Hollandiára a második világháború óta, részben ezért fogadta ilyen ellenségesen a nyilvánosság. A tüntetők megjegyezték, hogy nem volt háborús idő, és az országot sem fenyegeti az invázió.