fbpx

Szegfűszeg szájszag, fogfájás és köhögés ellen

2014 november 30
3792 megtekintés    
  • Az aromás növény nem csak a forralt bor alapanyaga lehet. Íme, néhány alternatív felhasználási lehetőség! Az apró, szegre emlékeztető fűszernövényt szerte a világon használják likőrök ízesítésére vagy kozmetikai szerek gyártásához. Antibakteriális hatását a természetgyógyászat is felismerte: tudd meg, milyen egészségügyi problémák ellen nyújt megoldást!


    Kis szegfűszeg-történelem

    Európába angol kereskedők hozták a szegfűszeget még a kora középkorban. Az örökzöld fa a mirtuszfélék családjába tartozik, és minden részében tartalmaz illóolajat. A délkelet-ázsiai szigeteken és félszigeteken honos, valamint Srí Lankán, Malajziában, Madagaszkár szigetén és Indonéziában.

    Korabeli felhasználása

    Az illatos fűszernövény a 13. századtól már a kolostorok gyógynövénytárába tartozott. Jól bevált szerként ajánlották gyomor- és bélproblémákra, vesekőre, fejfájás ellen. Más erős illatú gyógynövényekhez hasonlóan a szegfűszegnek is pestis elleni védőhatást tulajdonítottak.
    A szegfűszeg hasznos vegyületei

    A szegfűszeg szárított bimbói cserzőanyagokat és sok illóolajat tartalmaznak. Amennyiben gyógyászati célokra használod, nem lehet túl régi: ha a szegfűszeg bemetszésekor nem lép ki olaj, akkor már használhatatlan - mert túl száraz. A szegfűszegolaj főként eugenolból áll, melynek baktériumölő, kábító, de kissé maró hatása van.
    Széleskörű felhasználási lehetőségei

    Tudományosan elismert a szegfűszegolaj alkalmazása a száj- és garatüreg nyálkahártya-gyulladásaira, valamint fogfájás enyhítésére. Az emésztés serkentésére és a gyomor erősítésére is használják a szegfűszeget. A természetgyógyászatban a szegfűszeget és illóolaját rovarcsípések, bőrbetegségek és akné kezelésére alkalmazzák.

    Szájszag ellen

    A kellemetlen szájszagért legtöbbször a fogakon és nyelven megtelepedő baktériumok felelősek, de előfordulhat, hogy valamilyen gyomorpanasz okozza a bajt. Akárhogy is, a szegfűszeg gyors megoldást nyújt a problémádra. Vegyél a szádba két szemet, óvatosan rágcsáld el, forgasd meg. Antibakteriális hatása miatt csökkenti a kórokozók számát, ugyanakkor kellemes aromájával felfrissíti a leheletet.

    Köhögésre - szegfűszeg és olíva

    Nem csupán az antiszeptikus szopogató tabletták lehetnek hatásosak köhögés esetén. Próbáld ki a szegfűszegolajat! Nyálkahártya-gyulladások, illetve köhögés kezelésére 5-10%-os szegfűszegolajat érdemes valamilyen alapolajjal - például olívával - hígítani. Gargarizálj ezzel az oldattal napjában többször is, erős fertőtlenítő hatása miatt gyorsan megszünteti a panaszaidat.

    Fogfájásra

    Ha hétvégén tör rád a kínzó fogfájás, és nem tudsz orvoshoz menni, hasznos lehet némi házi segítség. Vegyél a szádba pár szem szegfűszeget, majd hagyd kicsit felpuhulni őket, és rágd össze. Ezt követően az apró fűszerdarabokat tartsd a fájós fogadon körülbelül 20 percig. Az antibakteriális és fájdalomcsillapító hatású illóolaj gyors segítség lesz a problémádra.

    Cukorbetegség ellen is?

    A beltsville-i USDA élelmezéstudományi laboratóriumban végzett vizsgálatok szerint a szegfűszegnek komoly szerepe lehet a kettes típusú cukorbetegség megelőzésében. Naponta körülbelül két teáskanálnyi szegfűszeg fogyasztása csökkenti a vér triglicerid-, glükóz- és koleszterinszintjét, serkenti az inzulintermelést a szervezetben. Ezáltal csökkenti a betegség kialakulásának valószínűségét.

    Cikkünk az Athenaeum Kiadó Kis kolostori patika című könyve alapján készült.

    Egyedi látogatók

    MaMa137
    TegnapTegnap426
    E-hétenE-héten890

    Időjós

    Hőtérkép

    Névnap

    2024. szeptember 20. péntek
    Friderika

    Holnap
    Máté, Mirella
    napja lesz.
    Fel
    Honlapunk cookie-kat használ annak érdekében, hogy az Ön számára a legjobb böngészési élményt nyújtsa. A webhely használatával elfogadja a cookie-k használatát. Bővebben…