A siker elengedhetetlen és legfőbb kulcsa, hogy ne csak a fogyókúra idejére változtassa meg étrendjét, életvitelét. Hiszen épp a régi rossz étkezési és életviteli szokások miatt szaladtak fel a plusz kilók, amiket ha sikerül leadnia, de utána visszatér azokhoz, akkor a kemény munkával elért eredményei újra semmivé foszlanak majd, és kezdheti az egész harcot elölről.
Változtatni nehéz, ha egyik napról a másikra teszi, de ha fokozatosan végzi, mindig csak annyit, amennyit még könnyen meg tud tenni, akkor gyerekjáték lesz az egész. Az apró változtatások fokozatosan fogják kifejteni pozitív hatásukat, és egy nap arra fog eszmélni, hogy már nem is akar visszatérni a régi rossz szokásaihoz, mert már teljesen megszokta az újakat különösebb erőfeszítések nélkül.
Kezdjen még ma új életet! Ne féljen változtatni, mert csak nyerhet.
Az egészséges fogyás heti mértéke 0,5-1,0 kiló. Aki jelentős túlsúllyal rendelkezik azoknál eleinte akár több kiló is lehet, de az jórészt csak víz lesz. Ne siettesse a fogyás ütemét, mert a gyors fogyás mindig izomveszteséggel is jár. A sikeres és egészséges fogyókúra lényege pedig pont az lenne, hogy a zsírpárnákat csökkentsük, minimális izomveszteséggel, úgy hogy közben a szervezetet ne terheljük károsan semmilyen módon.
A heti 0,5-1,0 kiló fogyás természstes, optimális és egészséges fogyást biztosít. Csak gondoljon bele. A plusz kilók sem egyik napról a másikra, hanem hónapok, esetleg évek alatt gyarapodtak meg. Ahogy a hízás, úgy a fogyás is időigényes folyamat.
Koplalással sosem fogja elérni céljait. A koplalás során az első napokban akár 3-4 kilóval is csökkenhet a tömege, de aztán a tápanyagmegvonás miatt a szervezete "takaréklángra" kapcsol, és a fogyás hirtelen meg fog állni. Ha elég kitartó egy idő után nagyon lassan elkezd csökkenni a tömege, de a tömegcsökkenés elsődleges oka a jelentős izomveszteség lesz, ami a fellépő ásványianyag és vitaminhiánnyal együtt súlyos egészségkárosodáshoz fog vezetni. Tehát sose kezdjen koplalásba, mert az már rövidtávon is káros lehet az egészségre.
Az elhízás egyik legfőbb oka, hogy az ember többet eszik a kelleténél, amit sokszor a hirtelen fellépő farkas éhség okoz. Ha napi 5-6 alkalommal eszik kisebb mennyiségeket, a hagyományos és nem épp ideális három nagyobb étkezés helyett, a vércukorszintje mindig kiegyensúlyozott lesz, melynek eredményeképpen sosem fog farkas éhséget érezni és könnyen kordában tudja majd tartani az étkezését. Az egyenletes vércukorszint jót tesz az egészségének, jobb lesz az energiaszintje, csökkeni fog az édesség utáni vágya és nagyban hozzájárul a fogyókúra sikeréhez.
Étkezzen minél változatosabban és ne ragadjon le néhány ételféleségnél. Egyen minden nap egy kis zöldséget és egy kis gyümölcsöt is. Az étrendjének lehetőleg minél nagyobb részét házi készítésű ételek tegyék ki, legyen szó egy egyszerű szendvicsről vagy főtt ételről. Kerülje a gyorskajákat, és az előregyártott ételeket, mert ezek rengeteg tartósítószert, adalékanyagot, cukrot és zsírt tartalmaznak. Az előregyártott ételekben ráadásul előszeretettel használják az egészségre káros telített zsírokat, és a hírhedt transz zsírokat.
A szénhidrátot nem kell száműzni az étrendből a fogyáshoz, csak a mennyiségre és a minőségre kell ügyelni. Ügyeljen rá, hogy az étrendje nagyrészét ne a szénhidrátok tegyék ki és az egyszerű, gyorsan felszívódó szénhidrátok helyett egyen minél többször lassan felszívódó, összetett szénhidrátot. Például a fehérlisztből készült pékáruk, sütemények, tészták, kekszek, stb. helyett keresse az egészséges teljes kiőrlésű válztozatot. A mindennapos étrendben a szénhidrátok aránya 50-55% legyen.
A zsír nem ellenség, sőt a szervezetnek nagyon is szüksége van rá. A mindennapos étkezésben a zsírok aránya 25-30% között legyen és minél nagyobb részét az egyszeresen és többszörösen telítettlen jó zsírok tegyék ki, melyek elsődleges forrása a tengeri halak, növényi olajok, magvak és diófélék, valamint az ezekből készített hidegen sajtolt olajok. Úgy javíthatja az étrendjének jó zsír arányát, ha a marha, vagy sertés helyett minél többször halat, csirkét vagy pulykát fogyaszt. Főzéskor az állati zsiradékok helyett használjon növényi zsiradékokat. A szendvicsre vaj helyett kenjen inkább light margarint és a többi tejtermék esetén is váltson a csökkentett zsírtartalmú, ill. light változatra. Már ez a pár apró lépés is sokat javíthat az étrendje minőségén.
A fogyás és az egészség egyik alappillére a megfelelő folyadékfogyasztás, mely átlagosan napi 2 liter, de nyáron a kánikulában akár 3-4 liter is lehet. Ezt a mennyiséget, azonban nem üdítőitalokkal, gyümölcsitalokkal, energiaitalokkal vagy alkohollal kell biztosítani, hanem tiszta vízzel. A szervezetnek az egészséges működéshez és a megfelelő anyagcsere fenntartásához nélkülözhetetlen a víz, ezért minidg ügyeljen rá, hogy eleget igyon, még ha eleinte nehezére is esik ezt betartani.
Az emberi szervezet számára a vitaminok és az ásványianyagok nélkülözhetetlenek. Nem csak a mindennapos folyamatok és az egészség fenntartásában, de a fogyás során is nagy szerepet játszanak. A legkönnyebben egy multivitamin készítménnyel tudja biztosítani a szükséges mennyiséget, de persze ez nem mentesíti a rendszeres zöldség és gyümölcsfogyasztás alól, melyek a vitaminokon kívűl rostot és egyéb hasznos anyagokat is tartalmaznak.
Az egészséges életmód és a biztos fogyás nélkülözhetetlen alapja a rendszeres mozgás. Ha ideje vagy anyagi helyzete nem engedi meg, hogy edzőterembe járjon az sem baj, mert nem kell ahhoz edzőterembe járni, hogy mozogjunk. Otthonunkban és a szabadban is számos mozgásformát művelhetünk hatékonyan, melyekkel remek alakra tehetünk szert. Végezhet tornagyakorlatokat, edzhet kézi súlyzókkal, jógázhat, szobabiciklizhet, vagy kimehet a szabadba biciklizni, sétálni, kocogni. Ha természetközelben lakik gyakrabban elmehet kirándulni, és ha egy úszásra is alkalmas szabadvíz van a lakhelye közelében még rendszeresen úszhat is. Csak néhány ötlet a rengeteg lehetőség közül.
A rendszeres mozgás karbantartja szervezetét, keringését, fenntartja és javítja egészségi állapotát, fitten tartja izomzatát, növeli állóképességét, erősíti immunrendszerét és nem utolsó sorban jelenősen segít a súlyfeleslegtől való megszabadulásban. Gondolja végig mi az a sport, amit szívesen és rendszeresen tudna végezni, mi az a sport, amit mindig szívesen kipróbált volna, akár már gyerekkorában is, de eddig nem tette. Álljon neki és csinálja!
A sikeres fogyáshoz bármilyen sporttevékenység megfelelő, de leghatékonyabban az intenzív és összetett mozgások segítik a zsírégetést, mint például az aerobik, futás, úszás, biciklizés, labdajátékok, gyaloglás, görkorcsolyázás, evezés és még sok más. Minden plusz mozgás, amit végez sokat segít. A legfőbb szempont, hogy mozogjon és szívesen csinálja, mert akkor fogja tudni hosszútávon végezni.
Ha úgy dönt, hogy elindul az új életet jelentő úton, ne feledje lesznek nehézségek, de legyen kitartó és kitartása meghozza majd a várt eredményeket. Idővel egyre könnyeb és könnyebb lesz az úton haladni. Eleinte sokszor megbotlik majd, de ne marcangolja magát miatta, hanem haladjon tovább. Az idő múlásával a rossz szokások utáni vágy egyre halványabb lesz, és egy nap arra ébred majd, hogy teljesen eltűntek.